Superman

Kal-El. Clark Kent. Człowiek ze stali. Pierwszy i najbardziej wpływowy superbohater wszechczasów zainspirował miliony w komiksach, telewizji, filmach i nie tylko. Siła w obronie dobra, obrońca prawa do pokoju.

Kraje: WĘGRY, BIAŁORUŚ, LITWA, ŁOTWA, ESTONIA, SŁOWENIA, SERBIA, BOSNIA HERZEGOVINA, CZECH REPUBLIC, SLOVAKIA

Licencjodawca: Warner Bros.
Kategoria: Rozrywka
 

 

Superman to fikcyjny superbohater występujący w amerykańskich komiksach wydawanych przez DC Comics. Postać została stworzona przez pisarza Jerry'ego Siegela i artystę Joe Shuster, uczniów szkół średnich z Cleveland w 1933 roku. Sprzedali Supermana do wydawnictwa Detective Comics, późniejszego DC Comics, w 1938 roku.

Superman urodził się w Kal-El na planecie Krypton i został adoptowany przez parę z Kansas. We wczesnym dzieciństwie chłopiec wykazuje różne nadludzkie zdolności, które po osiągnięciu dojrzałości postanawia wykorzystać dla dobra ludzkości przyjmując tożsamość Supermana.  Miejscem zamieszkania Supermana jest fikcyjne miasto Metropolis. Jako Clark Kent Superman jest dziennikarzem gazety Daily Planet. Obiektem westchnień Supermana jest dziennikarka Lois Lane, a wrogiem numer jeden złoczyńca Lex Luthor. Będąc bliskim sojusznikiem Batmana i Wonder Woman, Superman jest zazwyczaj przedstawiany jako członek Ligi Sprawiedliwości.  Podobnie jak w przypadku innych postaci DC Universe, na przestrzeni lat pojawilo się kilka alternatywmcyh wersji Supermana. 

Wygląd Supermana jest charakterystyczny i kultowy. Zwykle nosi niebieski kostium z czerwono-żółtym emblematem na klatce piersiowej, składający się z litery S w kształcie tarczy i czerwonej peleryny. Tarcza jest używana jako symboli postaci. Superman jest powszechnie uważany za amerykańską ikonę kultury masowej.

 

Fani Supermana szanują i podziwiają wyjątkowe cechy i atrybuty Człowieka ze Stali, od heroicznych działań po jego mroczną naturę, gadżety i technologię - każdy znajdzie coś dla siebie.

Jest najbardziej rozpoznawalnym superbohaterem w popkulturze i ma super-wszystko - siłę, szybkość, latanie, niezniszczalność, a także słynny wzrok rentgenowski i emitowane z oczu promeniowanie ciepłem. Będąc najpotężniejszą istotą na planecie, jego niesamowite umiejętności są również przypomnieniem tego, jak bardzo różni się od ludzi, których chroni.

Zainteresowanie licencjobiorców Supermanem wynika z ciągłej popularności postaci na całym świecie a takżez  kultowej tarczy w kształcie litery "S" na klatce piersiowej Supermana, która jest często pojawiającym się motywem w modzie .

 

Nowa era filmów o Supermanie

Superman: Powrót (2006): kontynuacja filmu Superman z 1978 roku i Superman II z 1980 roku

Człowiek ze stali (2013): pierwsza odsłona DC Extended Universe, w reżyserii Zacka Snydera, z udziałem Henry'ego Cavilla, Amy Adams, Michaela Shannona, Kevina Costnera i Diane Lane. Człowiek ze stali jest kontynuacją serii filmów z Supermanem, która opowiada historię powstania bohatera. Na całym świecie film zarobił on 668 milionów dolarów, co czyni go najbardziej dochodowym filmem z Supermanem w historii i drugim najbardziej kasowym sequelem wszech czasów.

Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (2016) : na fali światowego sukcesu Człowieka ze stali, reżyser Zack Snyder po raz pierwszy zgromadził dwóch największych superbohaterów wszechczasów - BATMANA i SUPERMANA - na dużym ekranie! Film zarobił ponad 870 milionów dolarów na świecie.

Liga Sprawiedliwości (2017): Batman dołącza do Supermana i Wonder Woman  przeciwko ich najbardziej niechlubnym wrogom w przygodach wypełnionych dreszczykami emocji, zabawą i akcją! Film zarobił 654 miliony dolarów na całym świecie.

 

Czy chcesz zosta? licencjobiorc?

Zadaj pytanie

Używamy plików cookie w celu poprawy jakości przeglądania, zgodnie z naszą Polityką korzystania z plików cookie.

© Wszelkie prawa zastrzeżone